DERS ÇALIŞMA SİSTEMİ

DERSLERİNİZDE BAŞARILI OLMAK İSTERMİSİNİZ 23/9/2007

DERS ÇALIŞMADA VE HAYATIMIZIN HER DEVRESİNDE BAŞARILI OLMAK İÇİN ÖNCE İÇİMİZDE, KALBİMİZDE NE YAPACAĞIMIZ HAKKINDA KESİN KARAR VERMEMİZ LAZIM.(MESELA ;BEN BAŞARILI OLMAK İSTİYORUM)GERÇEKTEN BAŞARILI OLMAK İSTİYORMUYUZ?BU SORUYU KENDİMİZE SORUP,KARARIMIZI VERDİKMİ?TAMAM O ZAMAN.

                ONDAN SONRADA HAYATIMIZI DİSİPLİN ETMELİYİZ.NE DEMEK İSTEDİK ?HAYATIMIZI DÜZENE SOKMALIYIZ.YANİ;NEYİ NE ZAMAN YAPACAĞIMIZI BİLMELİYİZ.HER İŞİMİZİ ZAMANINDA YAPMALIYIZ.

HER İŞİMİZİ ÖNCELİKSIRASINA GÖRE SIRAYA DÜZENE KOYMALIYIZ.   

                 İŞTE BU TEMEL DÜSTURUMUZ OLMALI

 

       EVDE DERS ÇALIŞACAĞIMIZ ORTAM NASIL OLMALI

        1-Ders çalıştığın yerin sessiz ve sakin olması gerekir.Müzik dinleyerek ,tv izleyerek ders çalışılmaz.

        2-Ders çalıştığın yer ile yattığın yer ayrı olacak.

Daima aynı yerde ders çalışacaksın.Ders çalıştığın yerde daima ders çalıştığın için şartlanmış olacağından oraya yaklaştığında ders çalışma isteği duyacaksın.Eğer yattığın yere yaklaşırsan uykun gelecek.Çünkü orada uyumaya şartlandın.

        3-Çalışma masanın üzerinde hangi derse çalışacaksan yalnız o dersle alakalı malzemelerin bulunmalı.

Yani masanın üzerinde senin dikkatini dağıtacak başka bir şey bulunmamalı.Yalnız çalıştığın derse odaklanmalısın.Yoksa bütün çalışmaların boşa gider.Sen ders çalıştım derken hiç bir şey anlamadığını görürsün.

                               NASIL DERS ÇALIŞMALIYIZ

        Derse 20 dakika çalışıp çalıştığın yeri10 dakika tekrar edeceksin.10 dakika dinleneceksin.Beyin çalıştığın yeri bu 10 dakikalık dinlenme süresinde kaydeder.ders çalışmanın en önemli püf noktalarından birisi bu idi.Bu dinlenme süresinde istediğini yapabilirsin.Müzik dinle ,yat,artık ne yaparsan yap.

        Ders çalışırken sakın hayal kurma .Hayal kurmayı boş zamanlarında yap.bak mesela bazen sayfalar dolusu yer okumuşsundur ama kendine geldiğinde hiçbir şey anlamadığını görürsün .Çünkü sen okurken hayallere daldın gitti.Sanki hiç okumamış gibi oldun.Hiç dikkatini çekmedi mi.

                ŞİMDİ DERS ÇEŞİTLERİNE GÖRE DERS ÇALIŞMAYI ANLATALIM

                                OKUYARAK ÇALIŞILAN DERSLER

        Konuları parça parça oku.Tamamını okuma. Parçayı anlatabilecek duruma gelinceye kadar oku.Anlatabilecek duruma geldiğinde  çalışman tamam olmuştur.ama anlatamıyorsan tekrar okuman gerekir.bir şeyi herkesin anlama kabiliyeti farklı farklıdır.Bazıları bir seferde anlarsa ,bazılarının da  defalarca okuması gerekebilir.Ama dikkat edin ezberlemek anlamak değildir.Ezberlemek başka anlamak başkadır. Siz anlamaya çalışın anlamak kalıcı olur.

Ezberlemek ise kalıcı değildir.Sonra unutulabilir.

        Konunun içindeki asıl bize verilmesi gerekenleri  seçip almasını bilmek gerekir.Önemli bilgileri konunun içinden seçip alabilmişsek.O konuyu öğrenmişiz demektir.Birde konunun içinde geçen bilmediğimiz kelimelerin anlamlarını öğrenmemiz gerekir.Yoksa konuyu anlamamız zor olur. Konuyu anlayamayız.

                             YABANCI DİL DERSLERİNE ÇALIŞMA

        Mutlaka kelimeler ve cümle kalıpları ezberlenecek.Ezberlenen kelimeler cümle kalıpları na yerleştirilerek kullanılıp cümleler oluşturulacak.Bu oluşturduğumuz cümleleri mutlaka günlük hayatta kullanmaya çalışacağız.Böylece o yabancı dilde pratik konuşmaya başlamış olacağız inş.

                     MATEMATİK-FEN GİBİ SAYISAL DERSLERE ÇALIŞMAK

        Bu gibi dersleri anlamak için bol bol alıştırma yapmak gerekir.Gerekirse konuyu anlayabilmek için başka kaynaklardan da bol bol alıştırma bulup yapmak gerekir.Anlayamadığımız konuları mutlaka öğretmene sormalıyız.Anlamadığımız yeri öğretmene sormaktan çekinmeyelim.Onlar hiç çekinmeden anlatırlar bize.

        Birde öğretmen problem çözerken mutlaka problemin çözümünü de anlatır.Biz işte öğretmen hem problem çözer hem de problemi anlatırken onun anlattıklarını da not tutmalıyız.

Çünkü eve gidip konuyu tekrar edeceğimizde yani alıştırmaları yapacağımızda çözümü unutmuş olabiliriz.Sakın ben unutmam demeyin .mutlaka unuturuz .İşte o zaman tuttuğumuz o notlar bize yardımcı olacak ve alıştırmaları yapacağız ve konuyu da anlamış olacağız.

                          EN İYİ ÖĞRENME SINIF İÇİ ÖĞRENMEDİR

        Dersi esas sınıfta öğrenmeye çalışmalıyız.Ama mutlaka derse hazır geleceğiz.Sınıfa girdiğimiz zaman hemen yerimize oturacağız.Hangi dersi işleyeceksek o dersle alakalı olan malzemelerimiz sıramızda olacak.Dersimizle alakası olmayan malzemeleri sıramızdan kaldıracağız.Dikkatimizi yalnız bu derse vermek için bu gerekli.Dikkatimizi hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermemeliyiz.Dikkatin dağılmasını önlemeliyiz.Dersi iyi anlamamızda dikkatimizin dağılmaması çok önemli.

        Dikkatimizin dağılmaması ve bir noktada toplanabilmesi için ‘’öğretmenin her söylediğini içimizden tekrar etmeliyiz’’.Bunu bir deneyin göreceksiniz dikkatiniz hep öğretmende olacak.

        Her derste not tutmalıyız.Not tutmayı öğrenmek çok önemli.

        Öğretmeni de iyi tanımamız lazım. Öğretmen dersi anlatırken mutlaka kendine göre önemli yerleri belli eder.Onun hareketinden konuşmasından ,bir şekilde bunu anlamaya çalışmamız lazım.Not tutmak o zaman bizim için daha kolay olacaktır.Öğretmenin yaz demesini not tut demesini beklemeden biz not tutmalıyız.Hatta öğretmen yazmayın da diyebilir olsun siz yinede not tutun ama not tutarken de öğretmenin anlattıklarını kaçırmamalıyız.Aynı zamanda öğretmeni de dinlemeliyiz inş.

                                 GÜNLÜK DERS ÇALIŞMA SİSTEMİ

        Bizim size hazırlamış olduğumuz bu sistemin adı bu ‘’günlük ders çalışma sistemi’’

        Şimdi günlük çalışmayı öğreneceğiz :

        Mutlaka her gün okula derse çalışarak hazır gideceğiz.Okulda dersi dinleyeceğiz.Eve gelince de işlediğimiz konuları tekrar edeceğiz.Şimdi

Burada bir şey var .Ne var ?Sorumluluk var .

        SORUMLULUK:Sorumluluk neyi ne zaman yapacağını bilmektir.Bizim için önemli olan sorumluluğumuz derslerimize çalışmak.Herkesin bu hayatta sorumlulukları vardır.Babamızın sorumluluğu nasıl çalışıp bize bakması ise bizimde sorumluluğumuz derslerimize çalışmak ve ev işlerinde onlara yardımcı olmaktır.O zaman sorumluluğumuzu bileceğiz ve önce derslerimizi yapacağız sonra başka şeylere bakacağız.DERSLERİMİZİ YAPMADAN HİÇBAŞKA BİRŞEY YAPMAMALIYIZ .

        Okuldan eve geldiğimizde sıcağı sıcağına, daha işlenen konuları unutmadan hemen ilk işimiz işlediğimiz dersleri tekrar etmek olmalı.

        Haydi kolay gelsin.Hepinize başarılar dilerim

 HAZIRLAYAN: Sosyal Bilgiler Öğrtm: Kemal YÜCER

 


Ders Çalışma Programı

 

Buradaki ders çalışma saat larını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Önemli olan sizin dersi anlamış olmanız.

Okuldan  çıkış      

Eve geliş 

Ders Tekrarı Yapmak

Dinlenme

Akşam yemeği

Ders çalışma

Yatma saatı

14,30

15,30

16,00-18,00

18,00-19,00

19,00-20,00

20,00-22,00

22,00-23,00

 

Eve gelince elini yüzünü ayaklarını sabunlayarak yıkayacaksın.Üzerini değiştireceksin,elbisenin tozunu alacaksın.Çoraplarını yıkayacaksın. Ayakkabını boyayacaksın.

Ders çalıştığın yerin sessiz ve sakin olması gerekir.Müzik  dileyerek televizyon izleyerek ders                                     çalışılmaz. Ders çalışacağın yer ile yattığın yer ayrı olacak.Eğer yattığın yerde ders çalışmaya kalkarsan orada uyumaya şartlandığın için hemen uykun gelecek.İşte ders çalıştığın yer ile dinlendiğin ,uyuduğun yer ayrı olacak.Çalışma masasının üzerinde hangi derse çalışacaksan o derse ait malzemeler ,elemanlar bulunmalı.Çalışma masanda dikkatini bozacak hiçbir şey olmamalı.Çalıştığın dersinin malzemelerinin dışındaki malzemeler dikkatini çalıştığın dersin dışına çıkaracaktır.

Okuyarak Çalışılan Dersler

Okuyarak çalışacağın konuları anlayabilecek duruma gelinceye kadar okumalısın. Ne zaman anlatabilecek duruma geldin işte o zaman o derse çalışmış oldun   .Anlatamıyorsan o derse                          tekrar çalışmalısın.

Öğrenmek. Konuda geçen her şeyi ezberlemek demek değildir.

DERSE NASIL ÇALIŞACAKSIN               20 dakika çalış 10 dakika tekrar et  10 dakika dinlen. Beyin ,çalıştığın yeri 10 dakikalık dinlenme süresinde kaydeder. 10 dakikalık dinlenme süresinde çalışma yerinden kalkıp uzanabilirsin .Müzik dinleyebilirsin. Dışarıyı izleyebilirsin. Ders çalışırken hayal kurma.,Hayal kurmayı dinlenme saatinde yap.

Sene başından itibaren  düzenli derse çalışmaya başladığında , her hafta sonu konuları sene başından itibaren tekrar edeceksin. Her hafta sonu konularI baştan tekrar, her hafta sonu konular baştan tekrar edeceksin Böylece anlamadığın, bilmediğin hiçbir konu kalmayacak.Her konuyu çok güzel bileceksin .Artık seni kimse tutamıyacak.

.

İMTİHAN GÜNÜ DERSE ÇALIŞILMAZ

HAZIRLAYAN : SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ

           Kemal YÜCER

.Konunun içindeki asıl bize verilmek istenen şeyleri seçmesini ve almasını bilmek gerekir.Önemli noktaları seçip alabildiğimizde o konuyu öğrenmişiz demektir.

Birde konunun içinde geçen bilmediğimiz kelimelerin anlamlarını da bilmemiz gerekir.Kelimelerin anlamlarını bilmezsek konuyu anlayamayız.

Yabancı dil derslerine çalışma;Kelime ve cümle kalıpları mutlaka ezberlemek. Ezberlenen kelimeleri cümlelerde kullanmak.Günlük hayatta söyleyeceğimiz bazı şeyleri öğrendiğimiz yabancı dille cümle kurarak söylemek , söylemeye çalışmak gerek.

Matematik,Fen,Fizik gibi derslere çalışmak;Bu derslerle ilgili olarak bol bol alıştırma yapmalıyız.Gerekirse konuyu daha iyi anlaya bilmek için başka kaynaklardan konuyla ilgili   başka alıştırmalarda bularak konuyu daha iyi           anlamaya çalışmalıyız.                                    Anlaşılmayan konular hiç çekinmeden öğretmene sorulmalı.Sorulacak konu unutmamak için öğretmene sorulacak diye not düşülmeli.Ezberlemek yerine konu öğrenilmeye anlamaya çalışılmalı.Anlamak ezberlemekten daha kalıcı olur.

EN İYİ ÖĞRENME SINIF İÇİ ÖĞRENMEDİR

Dersi sınıfta   din

leyip öğrenmek lazım.Sınıfa girdiğin zaman hemen yerine oturacaksın o dersle ilgili defterini kitabını diğer malzemelerini çıkaracaksın.Sıranın yada masanın üzerindeki o dersle alakası olmayan ,seni meşgul edecek dikkatini dağıtacak şeyleri masanın üzerinden kaldıracaksın.Bütün dikkatini derse ve öğretmene vereceksin.Başka bir şeyin seni meşgul etmesine fırsat vermeyeceksin .Dikkatin dağılmasını önleyeceksin. Dikkatini derse toplayacaksın Öğretmenin her söylediğini içinden tekrarlayacaksın ,işte o zaman  kendini öğretmene yönlendirmiş olursun. 

Dersi dinlerken not tutmayı öğren ve dersi öğretmen anlatırken not tut. Hangi ders olursa olsun öğretmenini iyi tanımaya çalış. Öğretmenin dersi anlatırken mutlaka önemli olan yeri belli eder . Onun hareketinden konuşmasından bunu anlamaya çalış. Not tutmak o zaman senin için daha kolay olur. Öğretmenin yaz demesini not tut demesini beklemeden önemli gördüğün yerleri not tut. Mesela matematik öğretmenin problem veya alıştırma çözerken işlemin nasıl yapılacağını anlatır. Öğretmenin hem işlemi yapıp hem de işlemin nasıl yapılacağını anlatır .İşte öğretmenin işlemin yapılışını anlatırken  sende hemen not tutmaya başla. Eğer not tutmazsan  eve geldiğinde alıştırmaları yapacağında konuyu unutmuş olduğunu göreceksin ve alıştırmaları yapamayacaksın. Derse çalışamayacaksın. İşte not tutmuş olsan  o işlemlerin nasıl yapılacağını notlarına bakarak hemen anlarsın. Hem öğretmenini dinle  hem de not tut. Derslerini sağlıklı bir şekilde daha iyi öğrenmiş olursun.

Kesinlikle, öğretmen ödev vermedi , ödevim yok  gibi  bahaneler olmamalı. Gerçektende öğretmen  ödev vermemiş olabilir veya  o gün okula gelmemişte olabilir  . Sen mümkün oldukça geçmiş konuları tekrar et.

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !